بهداشتی, پوست, درمانی, روغن های گیاهی

روغن سیاهدانه با طبیعت گرم و خشک و به رنگ سبز تیره تا قرمز

روغن سیاهدانه چیست؟

روغن سیاهدانه روغنی است با طبیعت گرم و خشک و به رنگ سبز تیره تا قرمز، به سالار روغن ها مشهور است.ضد حساسیت فصلی بوده و برای سینوزیت بسیار مفید است. برای دردهای بدن، گرفتگی های ماهیچه ای، درد زانو، محکم کردن ریشه ی مو، شفاف و نرم کردن موی سر و جلوگیری از ریزش مو کاربرد دارد. اولین تاریخ ثبت شده در خصوص کشت و استفاده از سیاهدانه به مصر باستان بازمی گردد.  در واقع روغن سیاه دانه در معبد توتان خامون فرعون مصر یافت شده است که قدمت آن به ۳۳۰۰ سال پیش باز می گردد. این روغن به دو شکل خوراکی و موضعی مصرف می شود و کاربرد های وسیعی دارد:

۱) استعمال موضعی:

–  درمان سرفه های سرد ناشی از سرما، درد سینه و تنگی نفس: چرب نمودن پشت باروغن سیاه دانه

–  امراض چشم: روغن سیاه دانه را در اطراف چشم مالش دهید.

–  روماتیسم: یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید. بعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باندپیچی نموده و استراحت کنید.

–  سردرد و میگرن: با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید.

–  جلوگیری از ریزش مو: آب لیمو را به پوست سر وبیخ موها مالیده وبعد از پانزده دقیقه تکرار شود  سپس روغن سیاه دانه را تا بیخ موها بمالید این کاربه مدت یک هفته هر روز تکرار شود.

–  رفع التهاب وتورم: به مدت سه روزمحل التهاب را با آب وصابون شسته و خشک نمائید سپس محل را با روغن سیاه دانه ماساژداده

–  رفع گرفتگی بینی:  چکاندن روغن در بینی گرفتگی بینی را باز می کند و در رفع فلج عصب صورتی موثر است.

۲) استفاده خوراکی :

–  سرگیجه، سردرد و گوشدرد: پنج قطره روغن سیاه دانه همراه آب گرم روزی سه بار یا یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، میل کنید. این کار را حداقل تا ۱۱ روز ادامه دهید.

–  یرقان و مشکلات کبدی : روغن سیاه دانه را که در حال جوش است، با غنچه ی برگ های بید (برگ های کوچک) مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مرباخوری از آن را به مدت یک هفته میل کنید.

یک قاشق روغن سیاه دانه را با یک قاشق سرکه سیب مخلوط نموده صبحانه برای ده روز میل نمائید، کبد را تقویت نموده و زردی رفع میگردد.

–  درد و ناراحتی های کلیوی: هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه را به آن افزوده و صبح و شب یک فنجان میل کنید. این کار را به مدت پنج روز ادامه دهید.

– دل پیچه و درد های روده ای: به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید.

سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

– ضعف اعصاب: پنج قطره از این روغن را با عسل یا یک نوشیدنی شیرین دیگر حل نموده روزانه ناهار میل نمائید.

– تقویت حافظه: یک لیوان  جوشانده پنج گرم پودر پودینه یا نعنا را پس از صاف کردن با یک قاشق عسل و ده قطره روغن سیاه دانه مخلوط و سه بار در روز هر بار یک قاشق میل کنید.

– تقویت قوای جنسی: 10 قطره از این روغن را همراه عسل قبل از ناهار و صبحانه میل کنید.

– درمان سرفه: مصرف یک قاشق غذا خوری از روغن سیاهدانه با آب جوش.

– آرامش اعصاب: یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه در یک فنجان قهوه

– روماتیسم: روزی سه بار و هر بار یک قاشق غذاخوری روغن سیاهدانه میل شود.

– امراض چشم: به مدت یک ماه هر شب قبل از خواب یک قاشق روغن سیاهدانه را با آب زردک میل نمائید.

– درمان فشار خون: با دو حبه سیرو یک نوشیدنی گرم صبح میل گردد .

– درمان بی خوابی: یک قاشق روغن سیاهدانه و یک قاشق عسل قبل از خواب نوشیده شود ضمن رفع بی خوابی باعث نشاط و فعالیت روزانه می‌شود.

– درمان اسهال: به مدت سه روز، روزی دو بار یک فنجان ماست را با یک قا شق روغن گیاهی سیاهدانه مخلوط  کرده میل نمائید.

Whats BlackSeed?:

Black seeds are also known as black caraway, black cumin, kalonji, and black onion seedsThey come from Nigella sativa, a small plant with pale purple, blue, or white flowers that grows in Eastern Europe,Western Asia, and the Middle East .People have used the tiny black seeds of the fruits of N. sativa as a natural remedy for thousands of years.The seeds can also flavor curries, pickles, and bread in a similar way to cumin or oregano.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

  1. دیبا نورزاد گفت:

    من پای چشمام سیاه هست همیشه خیلی روغن های گیاهی و مواد شیمیای استفاده کردم جواب نگرفتم روغن سیاه دانه مفیده برای رفع تیرگی دور چشم ؟
    چه روغنی مفیده لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *